Wierzenica to mała wioska położona  nieopodal  Poznania w sąsiedztwie Puszczy Zielonki i Szlaku Piastowskiego. We wsi znajduje się kilka  cennych zabytkowych  budynków m.in.   drewniany kościół p.w.  św. Mikołaja, dawny dwór założyciela Wyższej Szkoły Rolniczej , Augusta Cieszkowskiego  oraz staro dawana karczma

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Wierzenicy jest najstarszym zabytkiem w gminie Swarzędz. Znajduje się również  grupie 10 najstarszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce oraz  leży na Szlaku Kościołów Drewnianych.  Parafia wierzenicka  istnieje od XIII w. Obecna świątynia zbudowana została w XVI wieku.

W polu środkowym  ołtarza głównego znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (MB Wierzenickiej), na którym przedstawiony jest jego fundator – kołodziej pochodzący z Kłecka, który ostatnie lata swojego życia miał spędzić  mieszkając w wierzenickiej karczmie.

Obraz olejny na płótnie, umieszczony w ramie ozdobionej liśćmi akantu. Powstał prawdopodobnie w poznańskim warsztacie cechowym, w 1636r. Jest na nim sygnatura malarza w postaci podwójnego krzyża z kotwicą.

Przedstawia MB siedzącą na obłokach, obejmującą prawą ręką siedzącego na jej kolanach małego Jezusa. MB ma różową suknię i niebiesko – zielony płaszcz. Jezus ma biały ubiór. Prawą rączkę na podtrzymującej go dłoni MB.

U dołu obrazu napis fundacyjny:.

NA KOŚCIOŁ WIERZENICKI TEN OBRAS SPRAWIONO  
ZA BARTHŁOMIEJA Z KŁECKA BOGA BY PROSZONO
KOŁODZIEJ BYŁ, NA KARCZMIE MIESZKAŁ TU LAT KILKA
PRZED ŚMIERCIĄ NA TĘ SZTUKE ODDAŁ PARĘ BYDŁKA

Po prawej stronie znajduje się napis  UMARŁ 1632 a poniżej MALOWANY 1636.

W lewym dolnym narożniku obrazu została przedstawiona postać  fundatora , ubranego w brązową sukmanę i czerwony fartuch.  Natomiast w przeciwległym narożniku obrazu znajduje się para wołów, chata w części szachulcowa i oparte o nią koła.  (zobacz zdjęcia)

Rzeczy godne uwagi to napis fundacyjny po polsku i osoba fundatora. Fundatorem w tym przypadku jest skromny wiejski rzemieślnik, rzecz niezmiernie rzadka.

Źródło:
http://www.wierzenica.org/
http://parafia-wierzenica.pl/
http://swarzedz.pl/fileadmin/Pliki_info/wierzenicab.pdf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzenica
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Miko%C5%82aja_w_Wierzenicy