Przybywając do kłeckiego grodu warto poznać także bogatą historię miasta i okolicy. Poczynając od XIII wieku i lokacji miasta przez księcia Bolesława Pobożnego, poprzez najazd krzyżaków, Potop szwedzki, Powstanie wielkopolskie oraz bohaterską cywilną obronę miasta we wrześniu 1939 r. Nie brak też dramatycznych wątków jak jeden z ostatnich procesów o czary.

Prócz zabytków historycznych czekają na Was urokliwe miejsca  do rekreacji wodnej i rowerowej. Zapraszamy do odwiedzenia naszego miasta.

  • Szlak kłeckich świątyń

Kłecka fara z początku XVI wieku z manierystycznym ołtarzem głównym w formie tryptyku, sygnowanym przez poznańskiego artystę Mateusza Kossiora. To jeden z punktów na trasie kłeckich świątyń. Trasa jest oznaczona tablicami informacyjnymi.

zobacz plan szlaku
  • Gorzuchowskie Zielarki

Jest rok 1761 .W Gorzuchowie- małej wiosce niedaleko Kłecka– dziesięć kobiet, w tym dwie dziewczynki zostają oskarżone o czary. Za kilkanaście lat Sejm wyda ustawę zakazującą tych procesów. Sąd w Gnieźnie i Pobiedziskach, którym przedstawiono sprawę, wyczuwając jakby nadchodzący czas, w ogóle nie podejmują sprawy. Jednak sąd z niedalekiego Kiszkowa wydaje wyrok skazujący na okrutną śmierć.

zobacz film
  • Miejsca pamięci

Wśród miejsc pamięci rozsianych po mieście i okolicy możemy zobaczyć m.in. obelisk poświęcony płk pil. W. Pniewskiemu (ur. w Kłecku) zdobywcy poznańskiej Ławicy i późniejszego jej komendanta, uczestnika Bitwy o Anglię. Nad rynkiem  góruje zaś monument upamiętniający cywilnych obrońców Kłecka.

zobacz mapę
  • Ścieżka dydaktyczna nad Jeziorem Kłeckim

Ścieżka z tablicami informacyjnymi  przedstawia gatunki roślin i zwierząt.
(Znajduje się nieopodal miejskiej plaży i pola namiotowego)

  • Miejsca sportu i rekreacji
zobacz mapę
  • Gastronomia i miejsca noclegowe
zobacz mapę

Dane nie są aktulne ponformuj nas o tym. Chciałbyś znaleźć się na mapie napisz do nas grodklecko@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *