Witamy Cię w kłeckim grodzie! Cieszymy się że przemierzając liczne szlaki  trafiłeś właśnie do nas.

Poznajmy się

Kłecki gród  wczasach swojej świetności należał do klucza grodów obronnych broniących dostępu do Gniezna od północy. Dzięki swojemu położeniu między dwoma jeziorami stanowiły idealną „fortecę” uniemożliwiającą przeprawę niechcianym gościom. Swoją funkcję pełnił do 1331 r. kiedy to został najechany i zniszczony przez wojska krzyżackie. Według podania obrońców kłeckiego grodu pochowano w gnieźnieńskiej katedrze.

Po tym nieszczęśliwym wydarzeniu popadł w zapomnienie i z biegiem czasu stał się cmentarzyskiem, a na jego obszarze pobudowano drewniany kościółek pw. św. Barbary, który znajdował się tam II połowy XVIII wieku.

Na swoje ponowne odkrycie musiał czekać kilka wieków. Podczas budowy boiska sportowego grupa robotników natknęła się na drewniane konstrukcje. Powiadomiony o tym wydarzeniu  burmistrz Kłecka Jan Garski sprowadził na miejsce odkrycia prof. Józefa Kostrzewskiego. Wstępne badania grodziska przeprowadził Witold Hensel i przedstawił
je w swojej pracy naukowej. Niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował kolejne plany badawcze. Grodzisko ponownie popadło w zapomnienie.

Archeolodzy do Kłecka wrócili po 75 latach i tak zaczęła się kolejna karta w dziejach kłeckiego grodziska.

W 2012 roku powstał portal grodklecko.pl od tego czasu staramy się gromadzić informację o kłeckim grodzie, wspierać badania i organizować eventy i przedsięwzięcia wokół tego miejsca. Naszym kolejnym krokiem będzie ponowne wyeksponowanie kłeckiego grodziska
i przywrócenie go w historycznej i społecznej świadomości.

Obecnie kłeckie grodzisko jest obiektem oczekującym na wpisanie go w ramy zmodernizowanego Szlaku Piastowskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *